RTÜK ten Seda Sayan’a rekor ceza

RTÜK ten Seda Sayan’a rekor ceza
21 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.651 kez okundu.

RTÜK, ünlü sanatçı Seda Sayan’ın, Show Tv’de yayınlanan Seda Sayan Show programına ceza kesti.

RTÜK, iki eşini öldüren Sefer Çalınak’ı programa çıkarmasının üzerine, “suç işlemeyi ve suçluyu övücü nitelikte program yapma”, “toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadınlara yönelik baskıları teşvik ve kadını istismar etme” ilkelerini ihlal ettiğini kayda geçerek, Üst Kurul’da muhalefetin “Şiddeti özendirici ve kanıksatıcı” olması nedeniyle programı durdurma cezası vermek istedi. Ancak üyelerin çok ağır olur diyerek ret oyu kullanması üzerine kabul edilmedi.

RTÜK raporunda, “Programın başında, ‘dünyayı şaşırttım’, ‘dünya seni konuştu’ gibi suçlu bir kişiye övme şeklinde yapılan sunum şahsın suçunu normalleştirmektedir. Konuklardan birinin, ‘bu kadar güler yüzlü bir katil gördünüz mü?’ ifadelerine yer verilmesi, bunun üzerine sunucu Seda Sayan tarafından bu ifadelerin reddedilmemesi şahsın suçunu normalleştirmesiyle mevzuatımızda yer alan, ‘yayınlar suç işlemeyi, suçluyu övücü nitelikte olamaz’ hükmüme aykırı mahiyette olduğu, toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadınlara yönelik baskılara teşvik eden ve kadını istismar eden nitelikte bir program olduğu tespit edilmiştir. İstenilsin veya istenilmesin bu yayın, mevzuatın, ‘şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olamaz’ hükmünün ihlali niteliğindedir.” ifadeleri yer aldı.

Üst Kurul son toplantısında ise programın “yayınlar suç işlemeyi, suçluyu övücü nitelikte olamaz”, “yayınlar toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadınlara yönelirk baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez” hükmünün ihlal edildiğine karar verdi. Verilen karara göre Show Tv’ye ağustos gelirinin yüzde 2′si kadar para cezası kesilecek.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git