Ferace Nedir?

Ferace Nedir?
9 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 791 kez okundu.

Ferace Nedir?

Ferace, çok eski yıllarda kadınların sokağa çıkarken giydikleri ve Osmanlı döneminde özel törenlerde giyilen kıyafetlerindi. Zamanla ferace yerini başka kıyafet türlerine bıraksa da son dönemde tekrara moda haline gelmiştir. Ferace, eskiden kadınların günlük kıyafet üzerine giyerek dışarı çıktıkları bir giysi olduğu için o dönem şartlarına göre sade modeller üretilmesine dikkat edilmiştir. Günümüzde ise bunun yerini hem sade hem de işlemeli ferace modelleri almıştır. Rahatına ve şıklığına düşkün kadınlar için ferace çok önemlidir. Kullanılış itibari ile feraceler oldukça rahat tesettür giyim parçalarındandır. Günlük kıyafetin üzerine giyildiği zaman bile oldukça şık durmaktadır. Tesettürlü kadınların feraceyi tercih etmesi ile üretimde de ciddi artışlar olmuştur.

Tesettürde Feracenin Yeri

Ferace, daha önce de dediğimiz gibi kadınların çok eskilerde dışarı çıkarken giydikleri kıyafetti. Günümüzde de kullanım amacı eskiden çokta farklı değildir. Tesettür giyimde kadınlar kıyafetlerinin rahatlığına önem verdikleri için ferace de kadınlar için bir kurtarıcı olmuştur. Tesettürlü kadınlar feracelerin sade olanlarını genellikle günlük kullanımda tercih etmektedir. Aniden dışarı çıkmaları gerektiğinde ya da eve ani bir misafir geldiğinde günlük kıyafet üzerine giyilen feraceler bir bütün olarak kadınlara şıklık katmaktadır. Tesettür giyimde feracelerde dikkat edilen kadınların vücut hatlarını belli etmeyen türden olmasıdır. Geniş ve uzun olmasına dikkat edilir. Özellikle uzun feraceler oldukça modadır. Feraceler son dönemlerde pardösü yerine geçebilecek niteliktedir.

Ferace Modelleri

Feraceler genellikle uzun ve geniş olarak üretilse de sonuç olarak birçok çeşidi bulunmaktadır. Son dönemde en moda ferace türü kloş olanlardır. Kloş elbise formunda olan kloş feraceler oldukça rahat ve kullanışlıdır. Feraceler kişilerin isteğine göre işlemeli, taşlı olabilmektedir. Özellikle tercih edilen ferace türü fermuarlı olandır. Bu feracelerin yaka kısmından başlayarak etek ucuna kadar uzanan fermuarları vardır. Düğmeli olan feracelere göre daha rahattır. Spor giyinmeyi tercih eden tesettürlü kadınlar ise genellikle kot ve keten feraceleri tercih ediyor. Özel günler içinde şık tasarımlı feraceler yine dikkat çekiyor. Özel günler için genellikle güpür, tüllü, taş işlemeli, inci detaylı feraceler tasarlanmıştır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git