Böbrek Kumu Belirtileri Ve Tedavisi

Böbrek Kumu Belirtileri Nelerdir?

 

Hastalığın en sık rastlanan belirtisi karın ağrısıdır. Bu ağrı, taşın idrar yolunu tahriş etmesiyle oluşur. Böbrek kumu döken hastaların çoğu kramp ve ağrılardan yakınırlar. Bu yakınmalara kusmada katılır. Bu ağrı kasıklara doğru yayılabilir. Eğer taş büyükse, idrar yolunun kesiminde takılı kalır ve değişik yakınmalara yol açar. Bazı hastalarda sık sık idrara çıkma ve idrarda yanma duyulabilir. Bu irritasyona bağlıdır ve bekledikleri için idrar yapamazlar. Böbrek taşı belirtilerinden bir diğeri idrarda kanamadır. Bunun yanında ateşte yükseliyorsa bu infeksiyon belirtisidir.

 

Böbrek Kumu Kimlerde Görülür?

 

Genetik ve beslenme faktörleri böbrek taşı oluşumu adı altında tetiklenebilir. Su içmeyen ve ya az su tüketen kişilerde sıkça görülebilir. Bol su tüketmek yoğun konsantre halinde görülür. Bu büyük bir risktir. Bol su tüketimi, idrarın kristallerinin yıkanmasını ve atılmasını sağlamaktadır.

 

Böbrek Kumu Tedavisi

 

Bazı taşlar kendi başlarına düşmeyi tercih ederler. Taşın boyutu küçük ise, kendisinin düşebilmesi için hasta tarafından şans tanınmalıdır. Böbrek kumu tedavisi taşın boyutuna göre değişmektedir. Başvurduğunuz doktor, taşı görebilmek için sizden IVP filmi isteyecektir. Böbrek taşı kendi başına düşemeyecek boyutta ise tedavi yöntemleri sunulmalıdır. Son yılların en iyi böbrek taşı tedavisi ameliyat olarak bilinmekteydi. Ancak günümüzdeki teknoloji ile tedaviler daha kolay bir hal aldı. Kısaca bunlar:

l  ESWL Taş Kırma

l  Üretereskopi

l  Perküton Taş Kırma

l  Böbrek Ameliyatı.

Böbrek Kumu Belirtileri Resimleri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git