Balinalara Genel Bir Bakış

Balinalar Hakkında Bilgi

Balinalar, denizler de ve okyanuslar da yaşayan en büyük memeli hayvandır.  Yetişkin bir balinanın boyu 30 metreye kadar olabilmekte, kiloları ise 100 tonu bile geçebilmektedir. Yani şu şekilde düşünebilirsiniz, uzunlukları 5 katlı bir bina kadardır. Bilhassa mavi balinalar son derece büyük boyuttadır.Mavi balinaların ağırlığı 150 tonu aşar. Kuyrukları çok kuvvetli olan balinalar, kuyruklarını aşağı ve yukarıya doğru hareket ettirerek yüzerler. Örneğin denizin 1500 metre derinliklerine kadar dalıp kısa sürede su yüzeyine çıkabilirler.

Balinaların Özellikleri

Derilerinin altında bulunan yarım metre kalınlıkta ki yağ tabakası, gövdelarini sıcak tutar  ve suda kolayca hareket ederler. Balinalar, günlük olarak ortalama  üç ton yiyecek tüketmektedirler. oldukça bir ekstrem olan bu hayvanlar, sanıldığı gibi deniz suyu içmezler. Balinaların hamilelik dönemleri yaklaşık olarak 15 aydır ve sadece bir yavru doğurmaktadırlar. Doğan yavru balinalar hemen yüzmeye başlar. Anne balinalar yavrularını sütleriyle besler ve bebek balinalar 1 yaşına gelene kadar anneleri onları tehlikelerden korur.

Balinaların Vücut Özellikleri

Balinanın başının üzerinde yer alan delik, onların burnudur. Buradan sadece soluk alıp vermektedirler. Yani bu delikten su fışkırtmazlar. Dışarıdaki hava vücut içinde yer alan su ısısından daha yüksek olduğundan nefes aldıklarında hava su buharı su fışkırttığı zannedilir. Son derece büyük ve kütlevi bir yapıya sahip olduklarından daha çok okyanuslar da yüzmeyi tercih ederler.

Balina Resimleri

8 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 843 kez görüntülendi.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git