Aşırı Terlemenin Sebepleri

Aşırı Terleme

Aşırı terleme, sıcak havalarda sık sık karşılaşılan, aşırı olduğunda kişinin kendisini ve çevresindekileri rahatsız eden kötü kokudan ibarettir. Normalin çok üstünde terleyen kişilerehiperhidroz (aşırı terleme) denilmektedir. Bu terleme, kişinin kendi bakımıyla azaltılsa da fazla önlenemez. Daha çok el, koltuk altı, ayak ve yüzde görülen bu terleme kişinin yaşantısını olumsuz yönde etkilemektedir. Aşırı terleme sorununun hekimler tarafından çözülmesi gerekir. Bu terleme herhangi bir hastalığın sebebinin belirtisi olabileceği gibi diğer yandan da tamamen psikolojik olabilir. Stres ve korku gibi durumlarda ter salgısı daha çok artabilir. Bu yüzden aşırı terlemenin sebepleri mutlaka araştırılmalıdır.

Aşırı Terlemenin Sebepleri

Aşırı terlemenin sebepleri olarak; tiroid bezinin çok çalışması, şişmanlık, şeker hastalığı, kanser, kalp krizi ve psikiyatrik hastalıklar gibi birçok hastalık aşırı terlemenin sebeplerindendir.

Aşırı Terleme Psikolojik Sorunlara Yer Açar

Aşırı terleme psikolojik bir hastalığın belirtisidir ve psikolojik bir hastalığın sonucu olarak doğabilir. Aşırı terleme kişinin günlük aktivitelerini olumsuz etkileyen bir problem olup hayatı zorlaştırabilir. Aşırı terleyen herhangi bir kişi bu durumdan rahatsız olur ve sürekli terleyeceğini düşünerek daha fazla terler. En çok rahatsızlık duyulacak olan ter kokusu, kişiyi toplum içinde stresli bir ruh haline sokar. Bu ruhsal bozuklukla birlikte bakterilerin üremesi de kolaylaşır. Kişiyi rahatsız eden diğer durum ise ellerinin terlemesidir. Karşıdaki insanla el sıkışacağı sıra elini silme gereği duyar.

Aşırı Terleme Resimleri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git